Palvelut Palvelut

< Takaisin Ohjaamo Vantaan etusivulle

Oletko 15-29-vuotias nuori tai nuori aikuinen? Etsitkö töitä, mietitkö koulutus- tai uravaihtoehtoja, harrastusvaihtoehtoja tai pohditko, mistä aloittaa tulevaisuuden suunnittelu? Tule käymään Ohjaamossa! 

Ohjaamon neuvonta

Neuvontaan voit tulla ilman ajanvarausta milloin vain aukioloaikoina. Neuvontaan voit tulla minkä tahansa askarruttavien asioiden, kuten koulutukseen, työhön tai vapaa-aikaan liittyvien kysymysten kanssa. Neuvonta sijaitsee nuorten monitoimitila Liidossa, Dixin ja Tikkurilan kirjaston välissä. Näin löydät meille -video.

Ohjaamon Neuvonta
Lummetie 2 B C (Nuorten monitoimitila Liito)
Ma-To 13-16
Pe 12-15

Yleisneuvonnan lisäksi Ohjaamossa on eri päiville erityisteemoja

Maanantai
Monikielinen maanantai: Paikalla venäjää, viroa, daria ja farsia, somalia, ranskaa, arabiaa, englantia, ruotsia ja suomea puhuvat työntekijät.

Tiistai
Asumisen tiistai: Neuvoja asunnonhakuun, asumisen tukiin ja muihin asumisen asioihin. Pks Nuorisoasunnot ry:n työntekijä tavattavissa.

Keskiviikko
Sosiaaliohjaaja tai -työntekijä tavattavissa.

Torstai
Vantaan nuorten työpajat esittelevät toimintaansa. Kelan työntekijä tavattavissa parillisina viikkoina.

Perjantai
Koulutusperjantai: Paikalla Ohjaamon koulutuksen asiantuntija.

Ohjaamon yhteystiedot

Ota meihin yhteyttä asiassa kuin asiassa
Soita tai laita viestiä (puhelin ja WhatsApp): 043 826 7466
tai lähetä sähköpostia: ohjaamo@vantaa.fi

Annika Hiltunen, 0295 040 256, annika.hiltunen(a)te-toimisto.fi
Hanna Kuivalainen, 0295 040 821, hanna.kuivalainen(a)te-toimisto.fi
Ida Pasanen, 0295 040 095, ida.pasanen(a)te-toimisto.fi
Kia Väisänen, 02950 25630, kia.vaisanen(a)te-toimisto.fi
Priscille Hallama, 0295 040 837, priscille.hallama(a)te-toimisto.fi
Elisaveta Karu, 050 314 6230, elisaveta.karu(a)vantaa.fi
Minna Räsänen, 043 8268 552, minna.rasanen(a)vantaa.fi
Noomi Kojo, 043 82 499 74, noomi.kojo(a)vantaa.fi
Sirpa Kaikkonen, 040 582 9833, sirpa.kaikkonen(a)vantaa.fi
Suvi Tiihonen, 043 826 65 84, suvi.tiihonen(a)vantaa.fi

Lauri Vartiala, Neuvonnan koordinaattori, 050 571 6653, lauri.vartiala(a)te-toimisto.fi
Vaula Walo, Palveluesimies, 043 826 8772, vaula.walo(a)vantaa.fi

KOULUTUS


Pohditko jatkokoulutusta tai alanvaihtoa? Meiltä saat tietoa eri koulutusmahdollisuuksista eri koulutusasteille sekä ohjausta omien tavoitteiden kirkastamiseksi. Käymme mielellämme kanssasi läpi, mitä eri koulutusvaihtoehdot tarkoittavat ja autamme hakemusten tekemisessä oppilaitoksiin.

Uraohjaaja Jenni Siponen, 043 82 68 701, jenni.siponen(a)vantaa.fi

 

RAHA-ASIAT


Mietityttävätkö raha-asiat tai tukikuviot? Ohjaamon sosiaaliohjaaja neuvoo raha-asioissa, ja voimme esimerkiksi ottaa yhteyttä Kelaan kanssasi. Kelan työntekijä on myös tavattavissa Ohjaamon neuvonnassa parillisten viikkojen torstaina klo 13-16.

Sosiaaliohjaaja Reija Pietiläinen, 043 82 66 565, reija.pietilainen(a)vantaa.fi

 

ASUMINEN


Ohjaamosta saat tietoa ja apua asumiseen liittyvissä kysymyksissä, kuten asunnon hakemisessa ja asumisen tuissa. Neuvonnassa on paikalla joka tiistai Pääkaupunkiseudun nuorisoasunnot ry:n asumisen asiantuntijoita klo 13-16.

Simonkylän asunnot Ohjaamon kautta

Kiinnostaako yli 30 neliön huone ja 390 euron vuokra Simonkylässä? Ohjaamon kautta on mahdollista hakea asuntoa Simonkodin vanhusten hoivakodista, jossa nuorilla on oma kerroksensa. Asumiseen kuuluu kuukaudessa muutama tuntia vapaaehtoistyötä vanhusten kanssa.

Sosiaaliohjaaja Reija Pietiläinen, 043 82 66 565, reija.pietilainen(a)vantaa.fi.

 

TYÖ


Ohjaamosta saat monipuolista tukea työnhakuun. Sparraamme sinua mm. tavoitteidesi selkiyttämisessä, oman osaamisen sanoittamisessa, hakuasiakirjojen tekemisessä ja erilaisten työpaikkojen löytämisessä. Voit myös tavata työnantajia erilaisissa rekrytilaisuuksissa ja löytää tiesi työelämään vaikka hakemusten kirjoittaminen ei olisikaan vahvuutesi. Vinkkaamme lisäksi eri mahdollisuuksista esim. työkokeiluun tai palkkatukityöhön. 

Työnhakuklubit

Järjestämme joka keskiviikko työnhakuklubeja, joissa harjoitellaan sinun työnhakuasi edistävien ansioluotteloiden ja hakemusten tekemistä. Voit myös harjoitella työhaastattelutilanteita Ohjaamon työntekijöiden kanssa. Lue lisää Facebookista tai Ohjaamon kalenterista.

Rekrytreffit ja muut rekrytapahtumat

Ohjaamon rekrytreffeillä tutustut yrityksiin, jotka ovat palkkaamassa lisää työntekijöitä. Osallistumalla rekrytreffeille pääset suoraan työhaastatteluun ja voit näin saada ohituskaistan työelämään! Rekrytreffit ja muut rekrytapahtumat löytyvät kaikki Facebookista ja Ohjaamon kalenterista.

Yritysyhteistyön asiantuntija Kalle Hellman, 050 30700 93, kalle.hellman(a)te-toimisto.fi
Yritysyhteistyön koordinaattori Maija Komonen, 040 191 6695, maija.komonen(a)vantaa.fi

 

TERVEYS JA HYVINVOINTI


Onko viimeisestä terveystarkastuksesta aikaa tai haluatko keskustella terveyteesi tai esimerkiksi arjen suunnitteluun liittyvistä asioista? Ohjaamon terveysohjaajan kanssa voit tarkistaa terveyteesi liittyviä asioita ja käydä läpi esimerkiksi päivärytmiäsi. 

Terveysohjaaja Jasmiina Paunila, 040 193 7857, jasmiina.paunila(a)vantaa.fi
Terveysohjaaja Nelly Etelämäki, 043 82 52 485, nelly.etelamaki(a)vantaa.fi

 

Ota meihin yhteyttä:

Soita tai laita viestiä (puhelin ja WhatsApp): 043 826 7466
tai lähetä sähköpostia: ohjaamo@vantaa.fi

Uutiskirje

Tilaa tästä linkistä uutiskirjeemme ja saat tietoa Ohjaamo Vantaan ajankohtaisista asioista 4-6 kertaa vuodessa.