Palvelut Palvelut

< Takaisin Ohjaamo Vantaan etusivulle

Ohjaamon neuvonta on kesälomalla 13.7-26.7.

Palvelemme jälleen 27.7. alkaen maanantaista torstaihin klo 13-16 ja perjantaisin klo 12-15 monitoimitila Liidossa, osoitteessa Lummetie 2 b C

Koronatilanteesta johtuen palvelemme poikkeusjärjestelyin, joten huomioithan seuraavat asiat:

  • Pidäthän vähintään 1,5 m turvavälin muihin ihmisiin.
  • Pese kädet Liidon vessassa ennen kuin tulet Ohjaamoon. Kädet desinfioidaan vielä Ohjaamon ovella.
  • 3 kerrallaan: Ohjaamon neuvonnassa saa asioida enintään kolme asiakasta kerrallaan. Älä siis kävele suoraan sisään, vaan kysy vahtimestarilta, voiko tulla. Jos tila on jo täynnä, niin voit odottaa vuoroasi aulassa.
  • Olemme tehostaneet neuvonnan tilan siivousta, mutta ethän silti koske muihin kuin välttämättömiin tavaroihin. Emme esimerkiksi kättele tervehtiessämme.
  • Älä tule sairaana tai jos tuntuu, että olet sairastumassa. Voit asioida Ohjaamossa kätevästi myös etänä arkisin klo 9-16 esim. chatissa nettisivuilla, 043 826 7466 (myös WhatsApp) tai sähköpostilla ohjaamo@vantaa.fi. Voit myös kysellä terveyteen liittyviä asioita terveysohjaajalta terkkachatissa ti ja to klo 12-16.

Oletko 15-29-vuotias nuori tai nuori aikuinen? Etsitkö töitä, mietitkö koulutus- tai uravaihtoehtoja, harrastusvaihtoehtoja tai pohditko, mistä aloittaa tulevaisuuden suunnittelu? Tule käymään Ohjaamossa! 

Ohjaamon neuvonta

Neuvontaan voit tulla ilman ajanvarausta milloin vain aukioloaikoina. Neuvontaan voit tulla minkä tahansa askarruttavien asioiden, kuten koulutukseen, työhön tai vapaa-aikaan liittyvien kysymysten kanssa. Neuvonta sijaitsee nuorten monitoimitila Liidossa, Dixin ja Tikkurilan kirjaston välissä. Näin löydät meille -video.

Ohjaamon Neuvonta
Lummetie 2 B C (Nuorten monitoimitila Liito)
Ma-To 13-16
Pe 12-15

Yleisneuvonnan lisäksi Ohjaamossa on eri päiville erityisteemoja

Tiistai
Asumisen tiistai: Neuvoja asunnonhakuun, asumisen tukiin ja muihin asumisen asioihin. Pks Nuorisoasunnot ry:n työntekijä tavattavissa puhelimen välityksellä.
Keskiviikko
Reitti-palvelu tavattavissa neuvonnassa Teamsin välityksellä klo 14-16. Reitti auttaa asiakkaita työnhaussa ja voi jopa tarjota osa-aikaista työtä.
Torstai
Kelan työntekijä tavattavissa Skypen välityksellä.

Ohjaamon yhteystiedot

Ota meihin yhteyttä asiassa kuin asiassa
Soita tai laita viestiä (puhelin ja WhatsApp): 043 826 7466
tai lähetä sähköpostia: ohjaamo@vantaa.fi

Ohjaamon chat auki nettisivuilla ma-pe klo 9-16
Kysy terveysohjaajalta Terkkachatissa torstaisin klo 12-16 (https://tinyurl.com/terkkachat)

Hanna Kuivalainen, 0295 040 821, hanna.kuivalainen(a)te-toimisto.fi
Henriika Mäkinen, 0295 040 093, henriika.makinen(a)te-toimisto.fi
Ida Pasanen, 0295 040 095, ida.pasanen(a)te-toimisto.fi
Kia Väisänen, 0295 025 630, kia.vaisanen(a)te-toimisto.fi
Moussa Ahmad, 0295 041 021, moussa.ahmad(a)te-toimisto.fi
Priscille Hallama, 0295 040 837, priscille.hallama(a)te-toimisto.fi
Elisaveta Karu, 050 314 6230, elisaveta.karu(a)vantaa.fi
Minna Räsänen, 043 8268 552, minna.rasanen(a)vantaa.fi
Noomi Kojo, 043 82 499 74, noomi.kojo(a)vantaa.fi
Sirpa Kaikkonen, 040 582 9833, sirpa.kaikkonen(a)vantaa.fi
Suvi Tiihonen, 043 826 65 84, suvi.tiihonen(a)vantaa.fi

Lauri Vartiala, Neuvonnan koordinaattori, 0295 040 439, lauri.vartiala(a)te-toimisto.fi
Vaula Walo, Palveluesimies, 043 826 8772, vaula.walo(a)vantaa.fi

KOULUTUS


Pohditko jatkokoulutusta tai alanvaihtoa? Meiltä saat tietoa eri koulutusmahdollisuuksista eri koulutusasteille sekä ohjausta omien tavoitteiden kirkastamiseksi. Käymme mielellämme kanssasi läpi, mitä eri koulutusvaihtoehdot tarkoittavat ja autamme hakemusten tekemisessä oppilaitoksiin.

Uraohjaaja Jenni Siponen, 043 82 68 701, jenni.siponen(a)vantaa.fi

 

RAHA-ASIAT


Mietityttävätkö raha-asiat tai tukikuviot? Ohjaamon sosiaaliohjaaja neuvoo raha-asioissa, ja voimme esimerkiksi ottaa yhteyttä Kelaan kanssasi. Kelan työntekijä on myös tavattavissa Ohjaamon neuvonnassa parillisten viikkojen torstaina klo 13-16.

Sosiaaliohjaaja Reija Pietiläinen, 043 82 66 565, reija.pietilainen(a)vantaa.fi

 

ASUMINEN


Ohjaamosta saat tietoa ja apua asumiseen liittyvissä kysymyksissä, kuten asunnon hakemisessa ja asumisen tuissa. Neuvonnassa on paikalla joka tiistai Pääkaupunkiseudun nuorisoasunnot ry:n asumisen asiantuntijoita klo 13-16.

Sosiaaliohjaaja Reija Pietiläinen, 043 82 66 565, reija.pietilainen(a)vantaa.fi.

 

TYÖ


Ohjaamosta saat monipuolista tukea työnhakuun. Sparraamme sinua mm. tavoitteidesi selkiyttämisessä, oman osaamisen sanoittamisessa, hakuasiakirjojen tekemisessä ja erilaisten työpaikkojen löytämisessä. Voit myös tavata työnantajia erilaisissa rekrytilaisuuksissa ja löytää tiesi työelämään vaikka hakemusten kirjoittaminen ei olisikaan vahvuutesi. Vinkkaamme lisäksi eri mahdollisuuksista esim. työkokeiluun tai palkkatukityöhön. 

Työnhakuklubit

Järjestämme joka keskiviikko työnhakuklubeja, joissa harjoitellaan sinun työnhakuasi edistävien ansioluotteloiden ja hakemusten tekemistä. Voit myös harjoitella työhaastattelutilanteita Ohjaamon työntekijöiden kanssa. Lue lisää Facebookista tai Ohjaamon kalenterista.

Rekrytreffit ja muut rekrytapahtumat

Ohjaamon rekrytreffeillä tutustut yrityksiin, jotka ovat palkkaamassa lisää työntekijöitä. Osallistumalla rekrytreffeille pääset suoraan työhaastatteluun ja voit näin saada ohituskaistan työelämään! Rekrytreffit ja muut rekrytapahtumat löytyvät kaikki Facebookista ja Ohjaamon kalenterista.

Yritysyhteistyön asiantuntija Kalle Hellman, 050 30700 93, kalle.hellman(a)te-toimisto.fi
Yritysyhteistyön koordinaattori Maija Komonen, 040 191 6695, maija.komonen(a)vantaa.fi

 

TERVEYS JA HYVINVOINTI


Onko viimeisestä terveystarkastuksesta aikaa tai haluatko keskustella terveyteesi tai esimerkiksi arjen suunnitteluun liittyvistä asioista? Ohjaamon terveysohjaajan kanssa voit tarkistaa terveyteesi liittyviä asioita ja käydä läpi esimerkiksi päivärytmiäsi.

Terveysohjaajan kanssa voi jutella torstaisin klo 12-16 Terkkachatissa

Terveysohjaaja Jasmiina Paunila, 040 193 7857, jasmiina.paunila(a)vantaa.fi
Terveysohjaaja Nelly Etelämäki, 043 82 52 485, nelly.etelamaki(a)vantaa.fi

 

Ota meihin yhteyttä

Soita tai laita viestiä (puhelin ja WhatsApp): 043 826 7466
tai lähetä sähköpostia: ohjaamo@vantaa.fi

Ohjaamon chat auki nettisivuilla ma-pe klo 9-16
Kysy terveysohjaajalta Terkkachatissa ti ja to klo 12-16

Uutiskirje

Tilaa tästä linkistä uutiskirjeemme ja saat tietoa Ohjaamo Vantaan ajankohtaisista asioista 4-6 kertaa vuodessa.